En del av Watch Media

AdvokatWatchtorsdag2. februar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Advokater
  • Inhouse
  • Legal tech
  • Domstoler
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Advokater
  • Inhouse
  • Legal tech
  • Domstoler
  • Politikk
  • Karriere
  • Revisorer
24.03.2022kl. 16:03

Styreleder i Wikborg Rein: – Konkurransen blir tøff og gjennomsnittlig karakternivå blir høyt

Studenten Jenny Eggen Halvorsen reagerer på karakterkrav fra advokatfirmaer. Advokatfirmaer sier at karakterer kan være nødvendig i sorteringen av søknader.
Foto: Ellen Balke Hveem/NHH-symposiet
av TONJE WAAL KARLSEN

Jenny Eggen Halvorsen (24) forteller til Universitas at hun har mistet motet i jobbsøkingen og at høye forventninger fra arbeidsmarkedet skaper press hos jusstudenter.

Halvorsen sier at hun kunne sette en sjekk på alle målene bedriften satte, helt til noen spurte hva snittet var. Hun synes det blir feil at en bokstav skal beskrive så mye av hvordan man er som student, men opplever likevel at det er et stort fokus blant studentene.

Til Universitas forteller Anniken Wichstrøm Flinder, HR-manager hos Kvale, at de er nødt til å bruke noen parameter til å sortere søknadsbunken hvis de har mange søkere, og at det i mange tilfeller kan være karakterer, men også verv, erfaringer, studentjobber og lignende.

Når det gjelder karakterene svarer Wichstrøm Flinder at det ikke er så farlig hvor mange C-er en student har på vitnemålet.

– Hvis du har sjørett som fag derimot, er det fint å ha en god karakter, siden det er et av våre fagfelt, sier hun til Universitas.

Geir Sviggum, partner i Wikborg Rein, forteller til Universitas at det er viktig for dem i Wikborg Rein å bruke tid på å bli kjent med folk, men at det ikke er tvil om at dokumenterte akademiske ferdigheter også er viktig.

Han opplyser videre at de har mange søkere, og at det i seg selv gjør at konkurransen blir tøff og at gjennomsnittlig karakternivå blir høyt hos dem.

Sviggum forteller at det også hos dem, i likhet med Kvale, vil være en fordel dersom du er faglig sterk i fagene som er mest relevant hos dem.

– Som nyutdannet er man i større grad et ubeskrevet blad når det gjelder erfaring og kompetanse. Da er karakterene viktigere enn senere i karrieren, sier Sviggum til Universitas.

– Det er ikke noe å lure på. Innenfor disse områdene er de store advokatfirmaene i Oslo våre konkurrenter

– Jeg jobber betydelig flere timer enn jeg får akseptert honorering for 

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

TITTEL: I oktober i fjor møttes representanter fra Wikborg Rein og det britiske selskapet Forensic Risk Alliance i hovedstaden Chisinau i Moldova, for å jobbe med saken. | Photo: Moldovas regjering
Advokater

Wikborg Rein bistår Moldovas myndigheter – gransker gammel gjeld til Gazprom

Ifølge nyhetsbyrået Infotag er det usikkert om gassgiganten vil anerkjenne resultatet av granskningen på grunn av at Wikborg Rein tidligere bistod Naftogaz med å inndrive 2,9 milliarder dollar fra det russiske selskapet.
  • I over fem år bistod Wikborg Rein-partneren ukrainske Naftogaz i milliardtvister med russiske Gazprom. Nå hjelper han klienter med å håndtere konsekvensene av krigen

For abonnenter

NY PARTNER: Tine Granlund er ny partner i Codex Advokat Oslo. | Foto: Codex Advokat Oslo
Karriere

Tine Granlund er ny partner i Codex Advokat Oslo

For abonnenter

INNGÅR SAMARBEID: Maigon skal levere AI-løsninger til Thommessen. Her ved (f.v.) digitaliseringssjef i Thommessen, Trine Melsether, CTO i Maigon, Sergii Shcherbak og deleier i Maigon, Knut-Magnar Aanestad. | Foto: Thommessen
Legal tech

Thommessen signerer med Maigon: – Dette er et flott og unikt samarbeid innen legal tech i Skandinavia

BLIR PARTNER: Vegard André Fiskerstrand går fra en tilværelse som senioradvokat i Schjødt til partnerstatus i Hjort.
Karriere

Fra Schjødt til Hjort

NY JOBB: Tina Comoe (Hjort), Tora Flaatten Skaug (Ræder), Oliver Andersen Vedvik (Sands) og Akar Hiwa (Lag). | Foto: Hjort/Ræder/Sands/Lag
Karriere

Oversikt: Disse og flere til fikk seg jobb som advokatfullmektig i januar del 2

For abonnenter

BEVISET: Therese Lohne Boehlke med det synlige beviset på at hun nå har tillatelse til å føre saker for Høyesterett.
Advokater

Ness Lundin-partner har fått møterett for Høyesterett

Les også

STYRKER LAGET: Wiersholm-partnerne Kristine Hasle (t.v.) og Ståle Gjengset kan onsdag ønske Ingrid E. S. Tronshaug velkommen til advokatfirmaet. | Foto: Aleksander Losnegård
Advokater

– Det kommer til å bli et større behov knyttet til restrukturering og løpende insolvensarbeid

Wiersholm skal utvide sitt fokus på restrukturering og insolvens og begynne med bobehandling. Som et ledd i satsingen henter firmaet senioradvokat Ingrid E. S. Tronshaug fra Kvale.

For abonnenter

TITTEL: I oktober i fjor møttes representanter fra Wikborg Rein og det britiske selskapet Forensic Risk Alliance i hovedstaden Chisinau i Moldova, for å jobbe med saken. | Photo: Moldovas regjering
Advokater

Wikborg Rein bistår Moldovas myndigheter – gransker gammel gjeld til Gazprom

Ifølge nyhetsbyrået Infotag er det usikkert om gassgiganten vil anerkjenne resultatet av granskningen på grunn av at Wikborg Rein tidligere bistod Naftogaz med å inndrive 2,9 milliarder dollar fra det russiske selskapet.

For abonnenter

NY JOBB: Ingvild Aarskog (Brækhus), Herman Marius Wuttudal (Bahr), Maja Sophie Thune-Larnen (Advokatfirmaet Brodtkorb, Bjønness & Steen) og Tord Steffensen Sortland (Danske Bank) fikk seg ny jobb som advokatfullmektig i januar. | Photo: Brækhus/Bahr/LinkedIn-profil/Danske Bank
Karriere

Oversikt: Disse og flere til fikk seg jobb som advokatfullmektig i januar del 1

Advokatfullmektig-bonanza i januar.

For abonnenter

Siste nyheter

  • Thommessen signerer med Maigon: – Dette er et flott og unikt samarbeid innen legal tech i Skandinavia – 11:38
  • Christian Wiig forsvarer bankansatt som er siktet for underslag av nesten 75 millioner kroner – 10:37
  • Ness Lundin-partner har fått møterett for Høyesterett – 09:00
  • Wikborg Rein bistår Moldovas myndigheter – gransker gammel gjeld til Gazprom – 08:26
  • Oversikt: Disse og flere til fikk seg jobb som advokatfullmektig i januar del 2 – 1. feb.
  • Fra Schjødt til Hjort – 1. feb.
  • Simonsen Vogt Wiig forlenger samarbeidsavtale med Rosenborg: – Nettverket er en viktig arena for oss – 1. feb.
  • Tine Granlund er ny partner i Codex Advokat Oslo – 1. feb.
  • Kvale-partner er oppnevnt som bostyrer for Flyr-konkursen – 1. feb.
  • Thommessen-advokat bytter jobb – 1. feb.
Flere nyheter

Stillinger

  • Advokat eller advokatfullmektig Hamar/Oslo

  • Vi vokser og søker 25 advokatfullmektiger/advokater

  • Vi søker advokater i Stavanger

Stillinger

  • Advokat eller advokatfullmektig Hamar/Oslo

  • Vi vokser og søker 25 advokatfullmektiger/advokater

  • Vi søker advokater i Stavanger

Se flere stillinger

Kolofon

AdvokatWatch
Søk

Seksjoner

  • Advokater
  • Inhouse
  • Legal tech
  • Domstoler
  • Politikk
  • Karriere
  • Revisorer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Stian Olsen

so@advokatwatch.no

Tel.: +47 45 00 81 15

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 49

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 45 72 74 98

Stillinger

Abonnement

Prøv AdvokatWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

advokatwatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 49

Les mer om abonnementet her

Adresse

AdvokatWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 41

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © AdvokatWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
AdvokatWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge