Wiersholm-partner Bettina Banoun og Bahr-partner Are Stenvik blant søkerne til de to dommerembetene i Høyesterett

Fristen for å søke på de to utlyste embetene som høyesterettsdommer gikk ut fredag 17. mars. Mandag foreligger søkerlisten til de ledige stillingene.
Det er ni menn og seks kvinner som har søkt.
Det er to advokater på søkerlisten.
Bettina Banoun er i dag partner i Wiersholm.
Hun har bred erfaring innen skatterett, prosedyre, profesjonsansvar, selskapsrett, forvaltningsrett og EØS-rett, og har hatt møterett siden 2006.
Are Stenvik er partner i Bahr.
Den 56 år gamle advokaten er spesialisert innen immaterialrett, kontraktsrett og erstatningsrett. Han har vært professor ved Institutt for privatrett ved Universitetet i Oslo, hvor han underviste i disse fagene. Stenvik har hatt møterett siden 2016.
Elleve dommere har søkt
Det store flertallet av søkerne er dommere.
Det inkluderer den yngste av søkerne, Thomas Chr. Poulsen (43), som er lagdommer i Borgarting.
Åtte av de elleve dommerne på søkerlisten har nettopp Borgarting som sin arbeidsplass.
Oslo tingrett, Eidsivating lagmannsrett og Hålogaland lagmannsrett er representert med én søker hver – tingrettsdommer og avdelingsleder Espen Bjerkvoll, lagdommer Torunn Elise Kvisberg og lagdommer Susann Funderud Skogvang.
Det er også to akademikere på listen – Morten Holmboe, som er professor ved Politihøgskolen, og Gaute Skirbekk, som er psykologspesialist med undervisningsoppgaver innen juss og psykologi.
Sistnevnte er med sine 61 år den eldste søkeren.
Kallerud og Normann skal gå av med pensjon
De ledige embetene er for å fylle setene etter dommer Knut Kallerud, som går av med pensjon høsten 2023, og dommer Kristin Normann, som våren 2024 når aldersgrensen på 70 år og derfor blir pensjonist. Tiltredelse er 15. august i det ene embetet, og etter nærmere avtale i det andre embetet.
I dag er åtte av dommerne i Høyesterett kvinner, mens tolv er menn.
Innstillingsrådet for dommere er ansvarlig for rekrutteringsprosessen.